Międzynarodowe spotkanie miłośników żeliwa artystycznego

W dniach od 1 do 4 września 2022 roku grupa członków Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi wzięła udział w VII Międzynarodowym Spotkaniu Przyjaciół Żeliwa Artystycznego w Büdelsdorf.

Wyruszyliśmy na północ Niemiec, do miasteczka wielkości naszego Ozimka, historycznego ośrodka hutniczego Büdelsdorf nieopodal duńskiej granicy, aby po raz kolejny spotkać się kolekcjonerami i przyjaciółmi z europejskich muzeów, zajmujących się historią hutnictwa i żeliwa artystycznego. Na zaproszenie Thekla Kock, dyrektor tamtejszego Muzeum (Eisenkunstguss Museum Büdelsdorf) przybyło wielu starych znajomych, których między innymi gościliśmy w Ozimku w ramach podobnego spotkania w 2017 roku: Barbara Friedhofen z Muzeum w Sayn, Elisabeth Bartel dyrektor kolekcji żeliwa w Muzeum Berlina, Martina Pall z Muzeum Shell Collection z Graz w Austrii i wielu innych. Czwartek i piątek (2-3.09) to całodniowe posiedzenia naukowe i referaty na tematy konserwatorskie, badawcze, kolekcjonerskie, pomocne w poszukiwaniach i badaniach nad interesującym nas fragmentem historii. W przerwach mogliśmy zwiedzić zabytkowe miasto nad Kanałem Kilońskim. Największe wrażenie zrobiła na nas olbrzymia Galeria Sztuki Współczesnej NordArt, której stała ekspozycja zorganizowana został na terenach i w halach pohutniczych. Z bólem wszyscy bez wyjątku wspomnieliśmy beztrosko i nieodpowiedzialnie rozebrane, właściwie już zabytkowe, hale na terenie naszej huty w Ozimku. Poza imponującą, olbrzymią kolekcją sztuki z całego świata, także z Polski, warto to miejsce odwiedzić, aby zobaczyć jak wspaniale można wykorzystać z pozoru niepotrzebne obiekty.

Ostatni dzień pobytu to wycieczka do wspaniale zachowanego miasta Schleswig, stolicy landu nad zatoką Morza Bałtyckiego. Dyrektor muzeów Landu Schleswig-Holstein, prof. Ulrich Schneider oprowadził nas po zamku Gottorf. Ozdobą kolekcji było kilkanaście obrazów Lucasa Cranacha, których oglądanie z bliska było wielkim przeżyciem. Największe wrażenie jednak zrobił na nas zrekonstruowany niedawno „Globus” -astronomiczny model nieba, którego pierwowzór został zaprojektowany przez uczonego Adama Oleariusa (1599-1672 i wykonany przez rusznikarza Andreasa Böscha w roku 1650, na zlecenie księcia Fryderyka III (1597-1659). Niestety pierwowzór, wywieziony do Petersburga przez cara Piotra Wielkiego, uległ zniszczeniu. Obecna rekonstrukcja została na szczęście wykonana z odtworzeniem najdrobniejszych szczegółów i pozwala zachwycać się wiedzą i umiejętnościami uczonych przed setkami lat. Ostatnim punktem programu, przed wyruszeniem w drogę powrotną, była wizyta na plaży bardzo wietrznego i burzliwego w tym dniu Bałtyku.

Następne spotkanie za 2 lata zaplanowano w Bawarii, a w 2027… znowu w Ozimku z okazji 200-lecia naszego mostu.

Józef Tomasz Juros, prezes SDMP

Ryciny:

  1. Członkowie Stowarzyszenia przed pomnikiem Hallera, założyciela Huty Karola (Carlshütte) w Büdelsdorf
  2. Uczestnicy VII Międzynarodowego Spotkania
  3. Galeria Sztuki Współczesnej NordArt w halach Huty Karola w Büdelsdorf
  4. Globus, wspaniałe dzieło XVI-wiecznych uczonych i rzemieślników. Znowu działa po rekonstrukcji i zaskakuje odwiedzających poziomem wiedzy oraz techniki sprzed wieków